ایران تولیدکننده نخست قزل آلای جهان

رئیس سازمان شیلات کشور ضمن اشاره به رتبه نخست ایران در پروش ماهی قزل آلا در جهان به بهره‌برداری از 113 طرح در استان‌های سراسر کشور طی هفته‌های آینده اشاره کرد و گفت: به مناسبت هفته دولت افتتاحیه‌ها در ماه‌های آینده همچنان ادامه خواهند داشت و بیش از 2900 میلیارد ریال برای اجرای این طرح‌ها سرمایه‌گذاری شده است

ایران تولیدکننده نخست قزل آلای جهان

 

رئیس شیلات کشور با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت در سازمان شیلات کشور برگزار شد. خون میرزایی با بیان اینکه عملکرد روبه رشد سازمان در چهار دهه گذشته موجب افزایش تولید یک میلیون و 262 هزار تن در سال 1397 شده است، افزود: با افتتاح‌های صورت گرفته بیش از 5500 تن بر تعداد محصولات شیلات افزوده شده و 2700 نفر در این

حوزه اشتغال یافته‌اند.

 

 وی با اظهار اینکه روند به رشد عملکرد سازمان در سال 1398 همچنان ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: از صید 29 هزار تن در سال‌های آغازین انقلاب به 773 هزار تن در سال گذشته رسیده‌ایم و در حوزه آبزی پروری از 3000 تن به نزدیک 490 هزار تن رسیده‌ایم.

 

وی در ادامه با بیان اینکه در بعضی از رشته‌ها و حوزه‌های فعالیت شیلات دارای رتبه‌های برتر جهانی هستیم، گفت: در پرورش ماهی قزل‌آلا آب ‌های شیرین، ایران دارای رتبه نخست جهانی است‌ و در پرورش ماهیان خاویاری، ماهیان کپور و روش‌های نوین صیادی، روش‌های صید با قلاب، دانش فنی

 برای کار در این حوزه را بومی سازی کرده‌ایم.

 

این مقام مسئول با بیان اینکه روند رو به رشد شیلات، ایران را در خاورمیانه در رتبه دوم پس از کشور مصر قرار داده است، افزود: صادرات در سال 1397 به رقم بی‌سابقه 527 میلیون دلار، تراز تجاری هم به رقم 456 میلیون دلار و در حوزه اشتغال شیلات به رقم بیش از 230 هزار نفر رسیده‌ است که این ارقام بسیار فراتر از برنامه و تکلف مصوبه برنامه ششم برای سازمان بوده‌اند.

 

 12 کیلوگرم سرانه مصرف محصولات شیلات

 

وی با بیان اینکه هدف ما در حوزه‌های مختلف رسیدن به امنیت غذایی است که با مصرف سرانه شهروندان ارتباط دارد، گفت:ما درسال گذشته به رقم بیش از 12 کیلوگرم سرانه مصرف رسیدیم که از عدد مورد نظر مصوبه برنامه ششم جلو هستیم.

 

خسارت عمده سیل به مزارع پرورشی

 

 خون میرزایی با اظهار به اینکه عمده خسارت سیل به مزارع پرورشی بوده است، افزود: جبران خسارت‌های ناشی از سیل اسفند و بهمن ماه 1397، فروردین و اردیبهشت  1398 در دستور کار جدی ما بوده است که در قالب تسهیلات در حال پرداخت به حوزه‌های شیلات است.

 

رئیس سازمان شیلات کشور بیان کرد:  در حال حاضر 70 بندر صیادی، 120 مرکز تخلیه صید، 11 هزار فروند ناوگان صیادی، 140 هزار نفر شاغل در بخش صید و بیش از نود هزار نفر شاغل در حوزه آب پروری و سایر حوزه‌ها،   134 کارخانه کنسروسازی، 47 کارخانه پودر ماهی و 128 مورد سردخانه ساحلی داریم.

 

صید فانوس ماهیان نسبت به رقم پیش بینی شده کمتر است

 

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره‌ آخرین وضعیت کشتی‌های متخلف صید فانوس ماهیان و وضعیت صید آن‌ها گفت: 6 فروند شناور فعالیت‌هایی بر خلاف ضوابط داشتند که توقیف شدند و همچنین مجوز فعالیت و پرچم آنها لغو شده است. همچنین، ذخایر فانوس ماهیان نزدیک به 900 هزار تن برآورد شده است که در برنامه آنچه پیش بینی شده سالانه 200 هزار تن قابل برداشت است که ما در سال گذشته کمتر از 22 هزار تن صید در این حوزه داشتیم.

 

پایانه صادراتی قره غرون ساری در سال جاری به بهره برداری خواهد رسید

 

خون میرزایی با بیان اینکه  126 هزار مزرعه در بیست استان کشور در حال فعالیت تکثیر و پروش ماهیان خاویاری هستند، گفت: پایانه صادراتی قره غرون ساری با تخصیص تسهیلات در پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

 

استخرهای پرورش ماهی در 20 استان کشور

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد بچه ماهیان از لایه‌های مولد بیشتر است، تصریح کرد: ما در سال 1397 موفق  به تولید 2839 تن گوشت و 6 تن خاویار شدیم که در برنامه سال 1398 ما باید این سطح را ارتقا دهیم. همچنین،   با توجه به اینکه برای افق سال 1400 پیش بینی شده است که ما بتوانیم به عدد 5000 تن گوشت و 40 تن خاویار برسیم و در برنامه توسعه به 10000 تن گوشت و 100 تن خاویار برسیم. ارزیابی ما در مجموع از فروش گوشت و خاویار حدود 5 میلیون دلار است.

 

پرورش 10000 تن ماهی خاویار در استان های کشور

 

تامین اعتبار، مانع پرورش ماهی در قفس

 

خون میرزایی با اظهار به اینکه برای تولید هر تن ماهی در قفس به حدود 30 تا 35 میلیون تومان سرمایه نیاز داریم، تصریح کرد: ما برای پرورش ماهی در قفس در زمینه پهنه بندی و سایت‌های پشتیبان وضعیت مشکل نداریم، اما برای تامین منابع آن به دلیل اینکه عمده تجهیزات دریایی وارداتی هستند، با توجه به تحریم و  موانع ارزی، برای تامین اعتبار پرورش ماهی در قفس گذاری با مشکل مواجه هستیم.

 

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه گرانی نهاده‌های تامین میگو روند تولید آن را کاهش داده است، تصریح کرد: در سال گذشته عملکرد ما در زمینه پرورش میگو حدود 47 هزار و 800 تن بوده، در حالی که تکلیف برنامه 33 هزار و 500 تن بوده است و  تلاش می‌کنیم که این روند افزایشی تولید ادامه داشته باشد.

[{article_score_num} :1 [{article_score} :9 از 10]
{article_score_pls} :
تنظیمات
مطالب مرتبط

  این پرونده را به اشتراک بگذارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  یادداشت کاربران

  درج یک یادداشت :

  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  3 + 3 = ?