انعقاد 5 هزار قرارداد همکاری مراکز علمی با صنایع مختلف کشور

وزیر علوم گفت: بیش از 5000 قرار داد همکاری مراکز علمی و پژوهشی با صنایع مختلف کشور در حال انجام است که 952 میلیارد تومان مبلغ این توافق‌نامه‌های همکاری مشترک است.

انعقاد 5 هزار قرارداد همکاری مراکز علمی با صنایع مختلف کشور

منصور غلامی با بیان اینکه با انتقال فناوری‌های نوین به حوزه صنعت، می‌توانیم شغل‌های جدید در کشور ایجاد کنیم، اظهار داشت: قریب به 4 میلیون دانشجو در کشور داریم که باید به سمت رفع دقیق نیازمندی‌های کشور سوق داده شوند. مراکز علمی در مراکز استان‌ها و بیشتر شهرهای کشور و بیش از 13 هزار کارگاه و آزمایشگاه دانشگاهی آمادگی دارند در تمامی حوزه‌های تحقیقاتی به تولید و صنعت کمک کنند.

 

وی افزود: در حال حاضر 6 هزار واحد فناور در 43 پارک علم و فناوری کشور مستقر هستند که اکثر آن‌ها بر اساس شناخت و رفع نیازهای تولید و صنعت شکل گرفته‌اند و در همین راستا تولید تجهیرات پزشکی، طراحی و ساخت تجهیزات توربین‌های بادی، ماهواره‌ها، پهپادها و هواپیماهای بومی، انواع ربات‌های آموزشی و صنعتی، سامانه‌های راداری و پلتفرم خودرو در راستای همکاری‌های صنعت و فناوری و تحقیقات در دستور کار هستند.

 

غلامی تصریح کرد: محدودیت‌های ایجاد شده برای کشورمان در واقع یک فرصت محسوب می‌شود که باید از این فرصت استفاده کرد و در این شرایط خاصی که بر کشور حاکم شده، باید سعی کنیم تا نقاط ضعف‌مان را شناسایی کرده و هماهنگی‌های مشترک بین بخش‌های علمی، پژوهشی و صنایع مختلف در این زمینه را فراهم آوریم.

 

وزیر علوم با بیان اینکه پایش قراردادهای ارتباط صنعت با دانشگاه‌ها برای حصول ضعف‌ها و انجام حمایت‌ها را بررسی می‌کنیم، گفت: مشارکت جدی مراکز علمی و فناوری در رفع نیازهای کشور در حوزه رونق تولید و ساخت تولید را در برنامه کاری خود داریم و افزایش انجام فرصت‌های مطالعاتی اعضای هیئت علمی را در این راستا پیگیری خواهیم کرد.

 

وی با اشاره به اجرای طرح افزایش مهارت دانشجویان منطبق با نیازهای جامعه، گفت: طی دو سال گذشته تلاش دانشگاه‌ها در جهت آشنایی دانشجوها با نیازهای جامعه و توانمندسازی آن‌ها بوده و در همین راستا فرصت‌های مطالعاتی جدید برای دانشجویان دکتری و اعضای هیئت علمی جدید در راستای همکاری‌های وزارت علوم و وزارت صمت در دست اجرا است وهمچنین تشویق اعضای هیئت علمی جهت مشارکت در طرح‌های صنعتی و پررنگ کردن نقش این عوامل در ارتقا و ترفیع آنها نیز در همین راستا است.

 

دکتر غلامی در ادامه گفت: این نمایشگاه در راستای تعمیق و گسترش همکاری‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صمت به عنوان متولی بخش‌های بزرگی از اقتصاد کشور برگزار شده و لازم است همه حوزه‌های تولید را در تأمین نیازهای داخل و حضور در بازارهای جهانی سروسامان دهیم.

 

وی افزود: وزارت علوم و تحقیقات و فناوری به همراه تمامی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور با افتخار در خدمت صنعت، تولید و شکوفایی اقتصاد کشور است؛ ما همچنین آمادگی داریم مراکز توسعه صنایع و r&dها را در مراکز علمی و فناوری مستقر کنیم. ظرفیت پایانه‌های دانشجویی نیز ظرفیت خوبی برای ورود به صنعت و تجارت و تولید است که این امر در جهت بهبود کسب و کار ضرورت دارد.

 

دکتر غلامی در پایان گفت: تمام توان خود را برای پویایی صنایع بزرگ به عنوان لوکوموتیوهای اقتصاد کشور به کار خواهیم بست و با این کار، صنایع پایین‌دست نیز به مراتب پویاتر خواهند شد.

[{article_score_num} :1 [{article_score} :9 از 10]
{article_score_pls} :
تنظیمات
مطالب مرتبط

  این پرونده را به اشتراک بگذارید :

  Facebook Twitter Google LinkedIn

  یادداشت کاربران

  درج یک یادداشت :

  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  7 + 1 = ?